top of page
  • Zdjęcie autoraDominika Szymańska

Niepisane obowiązki Świadka

Zaktualizowano: 15 paź 2021

Rola Świadka to ogromne wyróżnienie, jednak wraz z nią wiąże się wiele obowiązków, o których być może na początku nie masz w ogóle pojęcia. Stajesz się prawą ręką nie tylko Pana Młodego, ale również Panny Młodej, która wierzy, że jej przyszły mąż dokonał dobrego wyboru, wybierając właśnie Ciebie. Nie istnieje jeden obowiązujący kanon dotyczący konkretnych zadań Świadka. Jedno jest pewne, odpowiedzialność jest spora i to również od Ciebie zależy, czy wszystko będzie dopięte na ostatni guzik.


Para Młoda wraz ze swoimi druhnami i drużbami. Panie ubrane na białe, Panowie w czarne, klasyczne garnitury. Stoją na schodach i radośnie wiwatują z rękoma ku górze.

Wieczór Kawalerski

Zadanie Świadka, o którym na pewno nie trzeba mu przypominać to organizacja wieczoru kawalerskiego. Jest to moment, w którym Pan Młody powinien się zrelaksować i spędzić miło czas w gronie najbliższych przyjaciół. To dzięki Świadkowi Pan Młody może liczyć na świetną zabawę. Jaką formę wieczoru kawalerskiego wybierzesz - to już powinno zależeć tylko od preferencji Pana Młodego - przecież dobrze go znasz i wiesz, co mu się spodoba.

Zdjęcie Ceremonii w ruinach budynku, styl ceremonii jest rustykalny.

Przygotowania do Ślubu

Zdarzają się sytuację, że do obowiązków Świadka należy również pomoc w przygotowaniach Ślubu. W czym możesz pomóc? To już zależy od Pary Młodej. Możesz pomóc wybrać garnitur, zakupić alkohol czy też zorganizować rozrywki dla gości w czasie Ślubu. Jeżeli Para Młoda decyduje się na zaangażowanie Świadka w pomoc w przygotowaniach, ważne, aby ustalić wszystkie kwestie, aby uniknąć niedomówień i każdy wiedział, za co jest odpowiedzialny.


Para Młoda jest na pierwszym planie w objęciach. W tle widać druhny i drużby, którzy radośnie wiwatują.

Przygotowanie Pana Młodego

Świadek towarzyszy również Panu Młodemu w trakcie szykowania się na Ślub. Często w trakcie tego zadania obecni są również fotograf i kamerzysta, co może dodatkowo stresować. Twoim zadaniem jest nie tylko sprawdzenie, czy wszystko dobrze leży, ale i rozluźnienie atmosfery oraz dodanie otuchy Panu Młodemu.


Zdjęcie boho. Bardzo jasne oraz pastelowe odcienie. Para Młoda kroczy ze swoimi druhnami i drużbami, którzy w dłoniach trzymają kolorowe race.

Ceremonia

Jednym z najważniejszych obowiązków Świadka jest złożenie podpisu, który zaświadczy o zawarciu małżeństwa zgodnie z prawem. Do tego potrzebny jest dowód osobisty - warto sprawdzić tuż przed samym wyjściem, czy na pewno macie dokument ze sobą. Inna kwestia to obrączki, które zazwyczaj podaje również świadek. W Dniu Ślubu towarzyszy stres, przez który możemy zapomnieć o zabraniu obrączek - to również lepiej sprawdzić przed samym wyjściem z domu.


Para Młoda stoi w centralnym miejscu rzędu, w którym znajdują się również pary druhen i drużbów. Panowie mają jasno szare garnitury, a Panie jasno różowe sukienki.

Opieka nad prezentami

Kolejne zadanie to pomoc w odbieraniu prezentów przy składaniu życzeń Parze Młodej. Pomoc tutaj jest nieoceniona! To właśnie Świadkowie stoją u boku Pary młodej, która przekazuje im wszelkie podarunki czy koperty i to ich zadaniem jest po zakończonych życzeniach przenieść rzeczy w bezpieczne miejsce. Warto wcześniej ustalić, gdzie zostawić prezenty, aby były bezpieczne.


Zdjęcie ceremonii w górach. W oddali widać inne szczyty górskie. Widać zebranych gości, jak i druhny, drużbów oraz w centralnym punkcie Parę Młodą.

Dbanie o Gości i ich potrzeby

Innym zadaniem jest dbanie o Gości i o to, aby niczego im nie brakowało. Warto, aby co jakiś czas przejść się pomiędzy stolikami i sprawdzić, czy jest odpowiednia ilość jedzenia oraz picia - tutaj zazwyczaj chodzi o alkohol. To on znika w bardzo szybkim tempie i czasami ciężko nadążyć z jego uzupełnianiem. Świadek może być pomocny również w trakcie oczepin, gdzie pomoże w przygotowaniach czy nakłoni Gości do zabawy.


Para Młoda trzymając się za ręce, idzie w kierunku fotografa, patrząc sobie w oczy. W ich tle widzimy pary druhen i drużb, którzy ubrani są w jasne sukienki i garnitury podobne do Pana Młodego.

Wszelkie obowiązki powinny zostać ustalone w trakcie szczerej rozmowy długo przed Ślubem. Nie możemy bazować na wcześniejszych doświadczeniach i oczekiwać rzeczy, o których Świadek nawet nie ma pojęcia. Osoba wybrana na Świadka musi sprostać obowiązkom, jakie go czekają.


Para Młoda składa sobie przysięgę na szczycie z widokiem na wzniesienia. U ich boków stoją druhny i drużbowie.

Bycie Świadkiem to ogromny zaszczyt, jednak należy być świadomym, jaką odpowiedzialność niesie za sobą ta rola. Zadania mogą okazać się przeróżne, w końcu to decyzja Pary Młodej, o jaką pomoc poprosi Świadka.


Czarno-biała fotografia w plenerze, przedstawiająca Parę Młodą wraz z druhnami i drużbami, wszyscy trzymają się za ręce i zmierzają w kierunku fotografa.

Dominika Szymańska,

Wedding Planner

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page