top of page
  • Zdjęcie autoraDominika Szymańska

Tort weselny - niepisane zasady


Tort weselny jest jedną z główniejszych atrakcji przyjęcia weselnego, ale i dopełnieniem menu. Jest to wyjątkowy moment i skrupulatnie zaplanowany. Często podczas podawania tortu leci specjalnie wcześniej wybrany podkład muzyczny, a niemalże cała uwaga Gości weselnych skupiona jest wokół tortu.


Kilkuwarstwowy tort weselny. Odcień łososiowy/pomarańczowy.

W przeszłości przyjęło się, że tort podawany jest o północy i symbolizuje kulminacyjny moment przyjęcia, ale ta godzina zarezerwowana jest również na oczepiny. Chociażby ze względu na to coraz częściej spotyka się sytuacje, w których tort pojawia się znacznie wcześniej. Często zaraz po pierwszym ciepłym posiłku, po pierwszym tańcu lub w okolicy godziny 22:00.

Kilkuwarstwowy tort weselny. Odcień bieli z elementami łąkowej roślinności.

Plusem podania wcześniej tortu jest, chociażby fakt, że nie wszyscy Goście są w stanie uczestniczyć w przyjęciu do późnych godzin, co za tym idzie ominą ten uroczysty moment Waszego wesela. Dodatkowo późną porą wiele osób nie ma już ochoty na nic słodkiego, są przejedzeni i zmęczeni.


Błękitny tort weselny. Jeden poziom z dodatkiem róż w pudrowo-różowym odcieniu.

Krojenie tortu to pierwsza wspólna czynność świeżo upieczonych małżonków. Tradycja ta symbolizuje życie w małżeństwie pełne słodyczy. Dla wielu jest to bardzo ważna chwila i dodatkowo bardzo wzruszająca. Warto taką chwilę uchwycić w obiektywie fotografa czy ekipy video. W momencie krojenia tortu prawa ręka Pana Młodego powinna spoczywać na prawej ręce Małżonki. Po odkrojeniu pierwszego kawałka tortu następuję symboliczny wzajemny poczęstunek. Tutaj znowu mamy tradycję, która mówi, że to Pan Młody najpierw częstuję Pannę Młodą, a następnie ona jego.


Kilkuwarstwowy tort weselny. Odcień biały, z dwoma twarzami narysowanymi jedną linią.

Ale jak w ogóle pokroić tort? Torty okrągłe zazwyczaj kroi się promieniście, natomiast jeśli Wasz tort ma prostokątny kształt najłatwiej będzie pokroić go w prostokąty. Krojenie wielopoziomowej wieży może być problematyczne i, mimo iż sporo osób rozpoczyna krojenie od góry, wielu cukierników radzi, aby zaczynać od dołu.


Kilkuwarstwowy tort weselny. Odcień pudrowo-różowy z elementami kwiatowymi.

To kiedy i jak podacie tort weselny zależy tylko i wyłącznie od Was. Możliwości jest naprawdę sporo. Kształt, smak i styl powinien wpisywać się w Wasze preferencje. Przemyślcie swoją słodką atrakcję i zaplanujcie ją odpowiednio w swoim scenariuszu.


Kilkuwarstwowy tort weselny. Odcień bieli z elementami kwiatów oraz liści w odcieniu jesiennym.

Dominika Szymańska,

Wedding Planner

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page