top of page
 • Zdjęcie autoraDominika Szymańska

Dylemat związany z Formą Ślubu

Zaktualizowano: 11 kwi 2021

Zaręczyny już za Wami? Pora zacząć przygotowania do Ślubu. Przedstawię Wam, z formalnego punktu widzenia, pokrótce każdą z możliwych form obowiązujących w Polsce.

Pięknę ruiny Kościoła, które zostały przygotowane pod ceremonię ślubną. Beżowe i różowe kwiaty, biały dywan i delikatne krzesła.

1. Ślub Kościelny

Ma ona szczególne znaczenie dla osób wierzących. Należy podkreślić, że jest to jedynie ceremonia kościelna, która w sensie prawnym nie czyni kobiety i mężczyzny formalnym małżeństwem. Można uznać, że jest to związek duchowy przed Bogiem.

Dokumenty:

 • dowody osobiste,

 • świadectwa bierzmowania,

 • metryki chrztu,

 • skrócony odpis aktu urodzenia.

Wybór parafii może stanowić duże wyzwanie, chociażby ze względu na odległość wolnych terminów. Jeśli uda Wam się ją znaleźć, należy dostarczyć dokumenty, które wymieniłam powyżej.

Pod koniec załatwiania formalności potrzebować będziecie również:

 • potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich wraz ze spotkaniami w poradni rodzinnej oraz wygłoszenia zapowiedzi*,

 • dowody osobiste świadków,

 • oświadczenie o odbyciu dwóch spowiedzi przedmałżeńskich - wraz z podpisem księdza.

*zapowiedź - jeśli Ceremonia odbywa się w Parafii, która nie jest Państwa Młodych, młodzi muszą udać się do swoich parafii w celu dania zapowiedzi. Są to intencje głoszone przed dwie niedziele od zgłoszenia. Jest to element obowiązkowy.

Młoda Para przed ołtarzem składa przysięgę małżeńską. W Kościele, po dwóch stronach, siedzą goście weselni.

2. Ślub cywilny

Jest to prawna forma Ślubu, a sama Ceremonia ma charakter administracyjny.


Potrzebne dokumenty:

 • dowody osobiste,

 • dowód opłaty skarbowej za wykonanie aktu małżeństwa,

 • oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.

Trzeba być przygotowanym, że na pierwszej wizycie w Urzędzie Stanu Cywilnego urzędnik zada kilka pytań, między innymi o nazwisko po Ślubie Panny Młodej oraz jakie nazwisko będą nosiły dzieci Młodej Pary.

W dniu Ceremonii Para Młoda składa przysięgę i podpisuje dokumenty, tym samym w świetle prawa stając się mężem i żoną.

Para Młoda składa sobie przysięgę małżeńską na świeżym powietrzu. Po lewej i po prawej widać ich świadków. W oddali piękny widok na wodę.

3. Ślub Konkordatowy - kościelny wraz z cywilnym

Najpopularniejsza forma zawierania związku małżeńskiego. Ceremonia odbywa się w kościele, a podczas jej trwania Para Młoda podpisuje dokumenty, które następnie ksiądz wysyła do Urzędu Stanu Cywilnego. W przeciągu 2 tygodni akt zawarcia związku małżeńskiego jest gotowy do odbioru.


Na 3 miesiące przed Ślubem należy udać się do Urzędu w celu załatwienia wszystkich formalności.

Ceremonia ma charakter religijny oraz prawny.

Młoda Para składa sobie przysięgę małżeńską. Obok nich stoją świadkowie, a na krzesłach siedzą goście weselni. Wszystko odbywa się na otwartej przestrzeni.

4. Ślub Ekumeniczny

Jest to ślub kościelny z osobą niewierzącą. Oprócz załatwienia wszelkich formalności kościół chce, aby osoba niewierząca wiedziała, czym jest małżeństwo w odbiorze katolickim. Dodatkowo należy złożyć pismo, w którym opiszecie Wasz związek, a ono zostanie przekazane przez duszpasterza biskupowi, aby mógł on udzielić zgody na małżeństwo.


Co ważne, osoba niewierząca musi brać udział w naukach przedmałżeńskich.

Para Młoda składa sobie przysięgę małżeńską. Jest wczesny wieczór, dzięki czemu lampki i liczne świece dodają charakteru ceremonii.

5. Ślub Humanistyczny

Jest to forma wyznania swoich uczuć i opowiedzenia o swojej miłości, jednak nie jest ważny z punktu widzenia państwa, ani kościoła. Para Młoda ślubuje miłość przed samym sobą. Ślub prowadzony jest przez celebranta - mistrza ceremonii. Jest to coraz częściej wybierana forma Ślubu.

Miejsce przygotowane pod ceremonie. Na trawie stoją krzesła i czekają na przybycie gości.

Dominika Szymańska,

Wedding Planner

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page