top of page
  • Zdjęcie autoraDominika Szymańska

Wesele bez dzieci - jak taktownie zaprosić bez pociech?

Wszystko systematycznie się zmienia. Nie ma się co dziwić, że i wielkości Wesel, różnią się od tych, do których przywyknęliśmy kilka lat temu. Jeszcze nie tak dawno listy Gości weselnych pękały w szwach, a na sali należało umieścić kilkaset osób. Mimo iż nadal zdarzają się takie Wesela, większość Młodych Par obecnie decyduje się zapraszać najbliższe grono. Organizowane są „przyjęcia dla dorosłych”, o których powiadomienie bywa krępujące dla obu stron. Kiedyś, gdy zapraszało się Parę, która posiada potomstwo, naturalne było, że dzieci również będą uczestniczyć w zabawie. Jak jednak przekazać informację, że Wesele odbędzie się bez dzieci?


Goście weselni tańczą na parkiecie.

Należy podkreślić, że organizowanie wesela bez obecności dzieci jest zupełnie normalne. To Wasz Dzień i to Wy decydujecie, na jakich zasadach się on odbędzie.


Młoda Para odchodzi od Ołtarza z uśmiechami na twarzach.

Na zaproszeniu umieśćcie jedynie imiona dorosłych. Zrezygnujcie z dopisków „wesele bez dzieci” czy „przyjęcie dla dorosłych”, taki dopisek wiele osób może uznać za nietaktowny, a nawet obraźliwy. Niepisana zasada mówi, że brak imion i nazwisk dzieci oznacza, że nie są one zaproszone. Taka zasada, nie jest dla wszystkich oczywista, dlatego już przy wręczaniu zaproszenia warto przeprowadzić rozmowę z rodzicami, aby nie byli później rozczarowani oraz mieli więcej czasu na zorganizowanie opieki dla dzieci. Wiele Par uzna to za dobrą okazję do wyjścia tylko we dwoje i spędzenia wspólnie czasu.


Goście weselni siedzą przy stołach i spożywają posiłek. Otwarta przestrzeń, oświetlona lampeczkami, w tle widać ceglaną wieżę.

Jeśli jednak zaproszeni rodzice będą próbowali Was namówić do zmiany zdania czy wpędzić w poczucie winy - pamiętajcie, aby nie działać wbrew sobie! Zawsze można w zrozumiały i taktowny sposób przekazać informację o weselu bez dzieci, a przy tym nie trzeba nikomu się tłumaczyć - to Wasz Dzień!


Zdjęcie Pary Młodej z Gośćmi Weselnymi z górami w tle. Para Młoda się całuje, a Goście weselni wiwatują na ich cześć.
Para Młoda zaraz po powiedzeniu sobie tak, idzie pośród Gości Weselnych i promienieje.

Pamiętajcie, że w sytuacji, gdy jednak pojawią się dzieci na Waszym Weselu, ale będą to tylko pociechy na przykład rodzeństwa - warto o tym powiadomić pozostałych rodziców, aby nie poczuli się urażeni.


Goście Weselni siedzą pod namiotem i spożywają posiłek weselny.
Młodzi stoją przed ceglanym budynkiem. Panie ubrane są na biało, mężczyźni w czarne garnitury. Wszyscy mają okulary przeciwsłoneczne oraz wielkie uśmiechy na twarzy. Kobiety w rękach trzymają bukiety w rękach, a mężczyźni rozpryskują z butelek szampana.

Dominika Szymańska,

Wedding Planner

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page