top of page
  • Zdjęcie autoraDominika Szymańska

Jak wybrać datę Ślubu?

Skoro zaręczyny macie już za sobą, możecie rozpocząć poszukiwania odpowiedzi na pytanie „Kiedy ślub?”. Tak naprawdę to od tego zaczyna się przygotowanie harmonogramu weselnego. Jedni będą kierować się miesiącami z „r”, inni ważnymi datami w ich wspólnym życiu, a jeszcze inni wolnymi terminami w wymarzonym miejscu czy u podwykonawców.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas wyboru daty Ślubu? Mogą one w znaczący sposób wpłynąć na koszt, ale i styl Waszego Dnia.

She said YAASS - powiedziała TAK

  • Pora roku

Pora roku ma bardzo duże znaczenie na to, jak będzie wyglądało Wesele. Wpływ na to ma zarówno styl, jak i lokalizacja, w której odbędzie się Wasze Wesele. Zdecydowanym zwycięzcą w tej kategorii jest lato. Pary Młode chcą mieć wysoką temperaturę i bezchmurne niebo. Przez klimat, jaki panuje w Polsce, inne pory roku nie mogą zagwarantować tak dobrej pogody. Z kolei drugą wybieraną porą roku okazuje się zima, która również ma swoich fanów. Pary Młode mogą spodziewać się niskiej temperatury, a czasami nawet śniegu. Jesień i wiosna to kapryśne pory roku, które z jednej strony mogą zaprezentować się w najlepszej postaci, z drugiej zaś można napotkać na chlapę, która nie jest idealną pogodą na Wesele. Warto również zastanowić się, która pora roku bardziej do Was „pasuje”.


  • Kwestie finansowe

Całe planowanie powinno być dostosowane do budżetu Pary Młodej. Gdy jest on nieco ograniczony, a miesiąc nie gra dla Was większej roli, możecie zdecydować się na Ślub poza sezonem, który trwa od kwietnia do października. W takiej sytuacji możecie zetknąć się z cenami o kilkadziesiąt procent niższymi niż w sezonie ślubnym. Duże znaczenie ma również dzień tygodnia. Jeśli nie zależy Wam na najdroższej sobocie, wybierając inny termin, ponownie możecie natknąć się na niższe ceny i wolne terminy nawet w tych najbardziej rozchwytywanych miejscach.

Miejsce na ceremonie zaślubin w beżowych odcieniach. 3 krzesła i sztaluga z informacjami o ślubie.

  • Rezerwacje

Należy pamiętać, że większość popularnych i rozchwytywanych sal weselnych ma zarezerwowane terminy na 2 lata do przodu. Podobna sytuacja może mieć miejsce podczas wyboru podwykonawców. Dodatkowo rezerwacja daty w Kościele czy USC również może okazać się nie lada wyczynem.

  • Styl Ślubu

Czasami to styl, w jakim marzycie powiedzieć sobie magiczne „tak”, może znacząco wpłynąć na termin, jaki wybierzecie. Jeśli to charakter i wszystkie dekoracje są dla Was najistotniejsze, weźcie to pod uwagę przy wyborze daty.

Papeteria ślubna w jasnych odcieniach. Menu, numer stolika, zapałki, serwetki i scenariusz.

  • Symbolika

Jeśli symbolika jest dla Was ważnym aspektem, na pewno będziecie posiłkować się ważną dla Was datą. Zaręczyny? Pierwsza randka? Warto wtedy ustalić Wasz Ślub, na któryś z terminów, który jest dla Was ważny.


  • Święta

Warto tutaj wziąć pod uwagę również preferencje Gości Weselnych. Być może większość z nich ma już plany lub woli ten dzień spędzać w gronie rodzinnym i najzwyczajniej w świecie nie przyjdzie na Wasz Ślub.

Chusteczki best day ever - żony i męża.

  • Alergicy

Jeśli jesteście alergikami i przez większość sezonu wiosennego opuchnięte oczy i niekończące się kichanie Was nie opuszcza, warto wybrać inną porę roku.


  • Inne Wesela i Uroczystości Rodzinne

Jeśli w danym roku nie macie zaplanowanych uroczystości, możecie śmiało wybierać. Problem pojawia się w momencie, w którym kilka dat jest już zajętych. Nie chcecie przecież narażać swoich Gości na koszta kilku Wesel w krótkim odstępie czasu lub nałożenie się dat, a wtedy wybór „ważniejszej” Uroczystości. Sprawdźcie dobrze swoje kalendarze i upewnijcie się, że w zaplanowanym przez Was Dniu, nie dzieje się nic innego.

Szklanki z datą ślubu i zmianą daty ze względu na obostrzenia.

Pamiętajcie, aby nie konsultować daty Waszego Ślubu ze wszystkimi, ponieważ może to wprowadzić niepotrzebne zamieszenie. Wiemy przecież od dawien dawna, że nie da się dogodzić wszystkim. Oczywiście zapytacie bliskie osoby o plany w tym terminie, jednak bierzcie pod uwagę, że nie ma Wesel ze 100% frekwencją.Decyzja w związku z datą Ślubu wcale nie jest taka prosta. Jeśli macie wymarzone miejsce na Wesele lub usługodawcę, zacznijcie od zdobycia informacji, kiedy mają wolne terminy i być może, data „sama się wybierze”.

Pies z przewieszonym plakatem, na którym widnieją informacje o ślubie - data i imiona małżonków.

Nieważne, w jaki sposób dokonacie wyboru, najważniejsze, że od momentu Ślubu, będzie to dla Was jedna z ważniejszych Dat w życiu.

Zaproszenie na ślub. This will be our year. Koperta wraz z zaproszeniem.

Dominika Szymańska,

Wedding Planner

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page